Klon tatarski Acer tataricum

Klon tatarski (Acer tataricum) – gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W obrębie rodzaju klasyfikowany do sekcji Ginnala. Występuje naturalnie w centralnej i południowo-wschodniej Europie oraz w południowo-zachodniej Azji. Można go znaleźć od wschodniej Austrii, poprzez południowo-zachodnią Rosję, po Kaukaz i południową Turcję.

Liście liście są bardzo zmienne do 10 cm długości. Mają jajowaty kształt. Są zaokrąglone lub sercowate u nasady. Na brzegu podwójnie piłkowane, ale nieregularnie. Czasami za słabo zaznaczonymi klapami. Liście są owłosione, lecz starsze stają się nagie. Mają kolor zielony, a na jesień zmieniają barwę na żółtą bądź czerwoną. Kwiaty zaczyna kwitnąć od piątego roku życia. Kwiaty są pachnące, zielonawe i białe w wyprostowanych wiechach. Skrzydlaki ustawione równolegle, czasami nawet nachodzą na siebie. Mają kolor zielonawy, następnie czerwone, a po dojrzeniu są brązowe. Pokrój drzewo dorasta do wysokości 4-12 m, a średnica pnia dochodzi do 20-50 cm. Jest odporny na mrozy.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:19:30]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304353. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Taxon: Acer tataricum (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-05].
  • Agnieszka Mike-Jeziorska: Klon tatarski (pol.). 2013. [dostęp 2013-19-06].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-05].
ogólne drzewo
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki brązowe
kształt blaszki liście sercowate
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie piłkowane
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)