Przywrotnik żółtawozielony Alchemilla xanthochlora

Przywrotnik żółtawozielony (Alchemilla xanthochlora Rothm.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Rośnie w Europie. W Polsce występuje głównie w Sudetach i Karpatach.

Liście ogonki liściowe owłosione jak łodyga. Liście duże, płaskie, nerkowate lub okrągławonerkowate, 9-11-klapowe, od góry nagie, od spodu odstająco owłosione. Klapy zaokrąglone, z 7-12 szerokimi, niejednakowymi, ostrymi ząbkami. Kwiaty małe, żółtawe, zebrane w gęste pęczki, te z kolei zebrane w rozłożysty kwiatostan. Hypancja nagie. Działki kielicha nagie. Listki kieliszka krótsze od działek. Działki krótsze od hypancjum. Łodyga gęsto, miękko, prostopadle odstająco owłosiona.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Rośnie na łąkach, halach i w lasach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Gatunek charakterystyczny wysokogórskich ziołorośli i traworośli z klasy Betulo-Adenostyletea.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:26:21]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53621800. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2014-01-14].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
kształt blaszki liście nerkowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
wygląd łodygi łodyga owłosiona
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień