Naradka włosista Androsace chamaejasme

Naradka włosista (Androsace chamaejasme) – gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych. Występuje w Alpach i w Karpatach. W Polsce wyłącznie w Tatrach (roślina tatrzańska), gdzie jest dość pospolity.

Liście skupione są w gęstej przyziemnej różyczce. Są lancetowate, ostro zakończone i mają odstająco owłosione brzegi. Ich długość wynosi do 1,4 cm. Kwiaty skupione po kilka kwiatów w baldachowaty, gęsty kwiatostan na szczycie głąbika. Wyrastają na krótkich i owłosionych szypułkach, również kielich jest owłosiony. 5 białych, talerzykowato rozpostartych płatków korony o elipsowatym kształcie tworzy koronę o średnicy 6-9 mm. Gardziel korony żółta, a w głębi czerwona. Pokrój niewielka roślina darniowa (osiąga wysokość do 10 cm). Oprócz pędów kwiatowych wytwarza również płonne różyczki liściowe. Łodyga wzniesiony, nierozgałęziający się i silnie, kosmato owłosiony głąbik o brunatnozielonym zabarwieniu. Włoski są dłuższe od grubości głąbika. Owoc pękająca ząbkami na szczycie torebka o jajowatym kształcie z ciemnobrunatnymi nasionami o średnicy ok. 2 mm.

Biologia i występowanie


Bylina. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Siedlisko: hale górskie, skały, murawy. Kalcyfit, rosnący wyłącznie na wapiennym podłożu. W Tatrach występuje od regla górnego (sporadycznie również w reglu dolnym) po piętro halne, głównym jej ośrodkiem występowania jest piętro kosówki. Gatunek charakterystyczny dla Ass. Festuceto versicoloris-Seslerietum.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:33:19]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52302931. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-12].
  • The Plant List. [dostęp 2012-07-04].
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 2003. ISBN 83-7073-385-9.
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
symetria kwiatu symetria talerzykowata
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców torebki
wygląd łodygi łodyga owłosiona
szacowana wysokość łodygi do kostki (0 < x < 15 cm)
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień