Rumian psi Anthemis cotula

Rumian psi (Anthemis cotula L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych.

Liście dwu- lub trzykrotnie pierzastosieczne, złożone z szczeciniastorównowąskich łatek. Kwiaty zebrane w koszyczki o średnicy 12-26 mm. Kwiaty języczkowate białe, odginają się w dół po przekwitnieniu. Wąskolancetowate plewinki tylko w środkowej części koszyczka. Pokrój roślina zielna o nieprzyjemnym zapachu, rzadko owłosiona. Łodyga w dole często krzaczkowato rozgałęziona. Owoce obłe niełupki z niewielkimi brodawkami, delikatnie żeberkowane.

Biologia i występowanie


Rodzimy obszar występowania to cała niemal Europa (bez Finlandii,Irlandii, Islandii), Azja Zachodnia, Kaukaz, Zakaukazie, Dagestan, Arabia Saudyjska, Afryka Północna, Madera i wyspy Kanaryjskie. Obecnie jednak jest to gatunek o kosmopolitycznym zasięgu, rozprzestrzenił się bowiem jako uciekinier z upraw lub gatunek zawleczony również na Azorach, w niektórych rejonach Afryki, w Australii, Nowej Zelandii i Ameryce Północnej. W Polsce występuje na całym terenie, po niższe położenia górskie, częsty jest w południowo-zachodniej części kraju.
Roślina jednoroczna. Kwitnie od czerwca do września. Siedlisko: miejsca ruderalne, przydroża. Liście wydzielają dość silny zapach, przez wielu uważany za nieprzyjemny. Roślina jest lekko trująca.


Jest uprawiany jako roślina ozdobna
Dawniej wykorzystywany jako roślina lecznicza, obecnie zapomniany.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:35:54]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51656536. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Kaźmierczakowa R., Bloch-Orłowska J., Celka Z., Cwener A., Dajdok Z., Michalska-Hejduk D., Pawlikowski P., Szczęśniak E., Ziarnek K.: Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych. Polish red list of pteridophytes and flowering plants. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, 2016. ISBN 978-83-61191-88-9.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-27].
ogólne roślina trująca
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
ulistnienie liście pierzaste
rodzaj owoców niełupki
powierzchnia owocu żeberkowana
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona
zapach łodygi zapach nieprzyjemny
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień