Trybula pospolita Anthriscus caucalis

Trybula pospolita (Anthriscus caucalis M.Bieb.) – gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Jako gatunek rodzimy występuje w Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce. Ponadto rozprzestrzeniony jako antropofit w Ameryce Północnej i Nowej Zelandii. W Polsce rośnie w rozproszeniu na nizinach.

Liście 3-4-kronie pierzaste, z obu stron owłosione. Odcinki jajowate, pierzasto wcinane. Łatki jajowate, tępe. Kwiaty białe, zebrane w baldachy. Szypułki nagie. Pokryw brak. Pokrywki wąskolancetowate, orzęsione. Łodyga obła, naga w górnej części, do 60 cm wysokości. Owoc gruszkowaty, długości 3-4 mm, pokryty haczykowatymi szczecinkami, zwężony w dzióbek 3-4 razy od niego krótszy.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Rośnie na polach i przydrożach. Kwitnie w maju i czerwcu. Gatunek charakterystyczny zespołu Alliario-Chaerophylletum temuli.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:36:34]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53621819. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2014-01-22].
barwa kwiatów płatki białe
korona kwiatu i typ kwiatostanu baldachy
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
ulistnienie liście pierzaste
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga gładka
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec