Trybula ogrodowa Anthriscus cerefolium

Trybula ogrodowa (Anthriscus cerefolium) – gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Pochodzi z Azji Zachodniej, Środkowej (Uzbekistan. Kirgistan), Kaukazu i południowo-wschodniej i środkowej Europy. Znana już od czasów średniowiecza. W Polsce i środkowej części Europy można ją spotkać w formie dzikiej o owłosionych owocach. W Polsce rośnie w rozproszeniu na nizinach.

Liście delikatne, miękkie, 2- lub 3-krotnie pierzaste, niekiedy lekko owłosione. Kwiaty drobne w kolorze białym, o niewyraźnym kielichu, zebrane w 2-6 szypułowe złożone baldachy. Pręcików 5 i 1 słupek. Zakwita w maju – czerwcu. Pokrój roślina jednoroczna silnie rozgałęziona, wysokości do 50-70 cm. Owoc podłużny. Drobna rozłupnia o dwóch rozłupkach, koloru ciemnobrunatnego.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Gatunek charakterystyczny zespołu Alliario-Chaerophylletum temuli.


Nać używana jako przyprawa. Szczególnie popularna w kuchni holenderskiej, angielskiej i francuskiej do zup, sałatek, ryb, serów, jajecznicy.
Roślina lecznicza. Z ziela otrzymuje się aromatyczny olejek lotny, karoten, witaminę C. Zioło przyspiesza trawienie oraz łagodzi wzdęcia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:36:38]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53613035. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-05].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-05-01].
  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
korona kwiatu i typ kwiatostanu baldachy
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie liście pierzaste
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców rozłupki
wygląd łodygi łodyga gałęzista