Przelot alpejski Anthyllis alpestris

Przelot alpejski (Anthyllis alpestris (Schult.) Kit.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny bobowatych. Występuje na Półwyspie Bałkańskim, w Alpach i Karpatach. W Polsce wyłącznie w Tatrach (roślina tatrzańska). Jest tu rośliną dość pospolitą.

Liście liczne liście odziomkowe tworzące różyczkę. Liście są nieparzysto-pierzaste z dużym listkiem szczytowym. Czasami odziomkowe liście składają się tylko z listka szczytowego. Kwiaty motylkowe, złocistożółtej barwy, tworzące dużą główkę na szczycie łodygi. Kwiaty wyrastają na bardzo krótkich szypułkach. Mają rozdęty i owłosiony kielich o długości 13-16 mm, który po przekwitnięciu staje się brudnoszary. Korona o długości 16-20 mm z żagielkiem o długości 8-9 mm, słupek otoczony 10 pręcikami zrośniętymi w rurkę. Łodyga wzniesiona, prosta, o wysokości 10-30 cm. Cała jest przylegająco, delikatnie owłosiona. Tylko w dolnej części posiada 1-3 liście, górą jest bezlistna. Owoc strąk zawierający jedno tylko nasiono i znajdujący się wewnątrz kielicha.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Siedlisko: porasta hale, skały, upłazy i naskalne murawy. Występuje na wapiennym podłożu (roślina wapieniolubna). Rośnie po piętro halne, z głównym centrum występowania w reglu górnym i piętrze kosówki.
W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Carici sempervirentis-Festucetum tatrae.
Roślina trująca: Ma lekkie własności trujące.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:37:04]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51719641. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • The Plant List. [dostęp 2017-01-26].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website/Fabaceae (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-26].
  • Zbigniew Mirek: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy. Halina Piękoś-Mirkowa. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 2003. ISBN 83-7073-385-9.
ogólne roślina trująca
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu główka
symetria kwiatu kwiat motylkowy
symetria kwiatu grzbiecista, motylkowata
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
ulistnienie liście pierzaste
rodzaj owoców strąki
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień