Chłodek drobny Arnoseris minima

Chłodek drobny (Arnoseris minima L.) – gatunek rośliny należącej do rodziny astrowatych. Występuje na dużej części Europy, w Polsce na niżu, przede wszystkim w części zachodniej. W górach rzadko.

Liście od spodu owłosione, na brzegach orzęsione, odwrotnie jajowate lub klinowato-jajowato-podługowate. Wszystkie odziomkowe, mniej lub bardziej przylegające do ziemi. Koszyczki z krótkimi żółtymi kwiatkami języczkowatymi. Kwiaty koszyczki o średnicy 7-10 mm z krótkimi żółtymi kwiatkami języczkowatymi. Rzadko pojedyncze, częściej po 2-4, w luźnym gronie. Łodyga maczugowato zgrubiała, naga, wzniesiona.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Kwitnie od czerwca do września. Porasta miedze, przydroża, pola, nieużytki, gleby piaszczyste, unika podłoża wapiennego. W Polsce występuje na niżu, wyżynach i pogórzu, przede wszystkim w części zachodniej. W górach rzadziej. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla SAll. Arnoseridenion minimae i Ass. Arnoserido-Scleranthetum. Liczba chromosomów 2n = 18.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:40:28]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51793564. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Bertram Münker: Kwiaty polne i leśne. Warszawa: Świat Książki, 1998. ISBN 83-7129-756-4.
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście najszersze przy końcu
kształt blaszki liście odwrotnie jajowate
kształt blaszki liście klinowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
wygląd łodygi łodyga gładka
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień