Begonia bulwiasta Begonia ×tuberhybrida

Begonia bulwiasta, ukośnica bulwiasta (Begonia ×tuberhybrida) – gatunek rośliny z rodziny begoniowatych. Powstała w wyniku krzyżowania gatunków pochodzących z krajów Ameryki Południowej. Wszystkie uprawiane begonie z tej grupy są kultywarami i mieszańcami wielu, dzisiaj trudnych już do ustalenia gatunków. Do krzyżowania rośliny wykorzystano m.in.: B. boliviensis DC, B. parcei Hook., B. davisii Veitch., B. froebelli DC., B. octopetala L'Hérit.

Liście w kształcie sercowato-lancetowatym są niesymetryczne, lekko owłosione, na brzegach piłkowane. Kwiaty okazałe wyrastające z kątów liści, pojedynczo lub po kilka sztuk, są 4-działowe z wieloma pręcikami. Okres kwitnięcia od maja do września. Wyhodowano odmiany o różnych kolorach kwiatów: białe, żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, w całej gamie odcieni (istnieją też odmiany dwukolorowe picotee). Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, płatki okwiatu są całobrzegie, ząbkowane, wcinane lub falowane. Pokrój bylina wysokości 20-40 cm, o mięsistych łodygach, wyrastających z nerkowatej bulwy. Bulwy są spłaszczone i mają grubą skórkę z dobrze widocznymi w ich górnej części śladami pędów nadziemnych.


Roślina ozdobna. Czasami uprawiana jest w mieszkaniach jako roślina pokojowa, częściej jednak uprawia się ją na zewnątrz pomieszczeń na balkonach, w altanach, na pergolach i trejażach. Często jest też uprawiana w gruncie na rabatach. Jest rośliną wieloletnią, w Polsce jednak często jest uprawiana jako roślina jednoroczna, gdyż jej bulwy są słabo wytrzymałe na mróz i muszą być przechowywane wewnątrz pomieszczeń.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:46:59]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304366. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • zbiorowe: A-Z encyklopedia. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 978-3-8331-1916-3.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-02].
  • Dawid Longman: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1997. ISBN 83-09-01559-3.
  • Bolesław Chlebowski, Kazimierz Mynett: Kwiaciarstwo. Warszawa: PWRiL, 1983. ISBN 83-09-00544-X.
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki żółte
barwa kwiatów płatki pomarańczowe
kształt blaszki liście sercowate
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie piłkowane