Uczep amerykański Bidens frondosa

Uczep amerykański (Bidens frondosa L.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Jako gatunek rodzimy występuje w Ameryce Północnej. Ponadto zawleczony do Europy, Azji, północnej Afryki i Nowej Zelandii. W Polsce rośnie na terenie całego kraju.

Liście 3-5-pierzastosieczne na wąskich ogonkach. Listki na ogonkach, piłkowane; listek szczytowy większy od pozostałych. Kwiaty żółtobrunatne, zebrane w koszyczki wzniesione na długich i cienkich szypułkach. Łodyga rozgałęziona, zielona lub purpurowa, do 1 m wysokości. Owoce spłaszczone, rynienkowato skrzywione, zagłębione ku środkowi, półksiężycowato wycięte na szczycie, z dwiema ośćmi, pokryte guzeczkami.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Rośnie nad rzekami. Kwitnie od sierpnia do października. Gatunek charakterystyczny związku Chenopodion fluviatile. Owoce przyczepiają się do sierści zwierząt, piór ptaków lub ubrań ludzi i w ten sposób rozsiewają się (zoochoria, antropochoria). Liczba chromosomów 2n = 24, 48, 72.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:52:02]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53621843. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2014-01-27].
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
ulistnienie piłkowane
ulistnienie liście pierzaste
wygląd łodygi łodyga gałęzista
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień
pora kwitnienia październik