Sitowiec nadmorski Bolboschoenus maritimus

Sitowiec nadmorski (Bolboschoenus maritimus (L.) Palla) – gatunek roślin z rodziny ciborowatych. Występuje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii i Antarktydy. W Polsce rośnie głównie na wybrzeżu oraz nad Odrą, Wisłą i Bugiem.

Liście rynienkowate, ostrogrzbieciste, bez języczka, szerokości około 4 mm. Kwiaty zebrane w rozrzutki. Podsadki liściowate, dłuższe od rozrzutki. Kwiatostan szczytowy siedzący. Kwiatostany boczne na długich szypułkach. Przysadki brunatne, wycięte, ościste. Łodyga trójkanciasta, ulistniona do połowy, do 1 m wysokości. Owoce spłaszczone, brunatne, do 3 mm długości.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit, halofit. Rośnie na brzegach wód i w rowach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Gatunek charakterystyczny szuwarów ze związku Phragmition oraz zespołu Scirpetum maritimi. Liczba chromosomów 2n = 64, 104, 112.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:53:08]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53621849. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2014-01-28].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki brązowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
kolor owoców brązowe
wygląd łodygi łodyga trójkanciasta
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień