Rzęśl długoszyjkowa Callitriche cophocarpa

Rzęśl długoszyjkowa (Callitriche cophocarpa Sendtn., C. polymorpha Lönnr.) – gatunek wodnej rośliny należący do rodziny rzęślowatych (Callitrichaceae). Występuje w Europie i zachodniej Syberii. W Polsce roślina dość często spotykana na obszarze całego kraju, a w górach sięgająca po regiel dolny.

Liście górne liście łopatkowate, tworzące pływającą różyczkę, trójnerwowe. Liście podwodne równowąskie naprzeciwległe, jednonerwowe. Kwiaty nadwodne wyrastające w kątach pływających liści, rozdzielnopłciowe, pozbawione okwiatu. Kwiat męski z jednym pręcikiem, żeński posiada jeden słupek z dwoma grubymi, wniesionymi szyjkami o długości 3-6 mm. Łodyga osiąga długość do 50 cm. Owoc rozłupnia rozpadająca się na cztery okrągławe rozłupki o szerokości do 1,2 mm.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Kwitnie od maja do września. Gatunek umiarkowanie światłolubny, występuje w płytkich, średniożyznych wodach stojących bądź wolno płynących. Tworzy wraz z okrężnicą bagienną zbiorowisko w zalewanych zagłębieniach w olsie porzeczkowym. Spotykana ponadto w stawach, rowach, starorzeczach i śródleśnych bagienkach.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-03-10 00:27:19]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=56108211. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-06].
  • The Plant List. [dostęp 2014-08-26].
  • Leokadia Witkowska-Żuk: Rośliny leśne. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2013. ISBN 978-83-7073-359-9.
ogólne roślina wodna
kształt blaszki liście wąskie i wydłużone
kształt blaszki liście najszersze przy końcu
kształt blaszki liście równowąske
kształt blaszki liście łopatkowate
ulistnienie naprzeciwległe
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
rodzaj owoców kuliste
rodzaj owoców rozłupki
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień