Rzeżucha trójlistkowa Cardamine trifolia

Rzeżucha trójlistkowa (Cardamine trifolia L.) — gatunek rośliny z rodziny kapustowatych. W Polsce występuje w Sudetach i Karpatach, głównie w reglu dolnym.

Liście liście odziomkowe, ciemnozielone, długoogonkowe, 3-listkowe, o listkach skórzastych, okrągławo-rombowych, na brzegach karbowanych. Kwiaty kwiatostan w postaci baldachogrona na szczycie łodygi. Kwiaty drobne 4-krotne, koloru białego, zbudowane z krótkich działek kielicha i białych płatków korony, długości od 7 do 10 mm. Kwiaty o 6 pręcikach, krótszych od płatków. Pokrój bylina trwała z cienkim, rozgałęzionym i pełzającym kłączem, niska osiągająca wysokość od 10 do 30 cm. Subendemit ogólnokarpacki, autotrof, geofit Łodygi łodygi kwiatonośne bezlistne lub z 1 albo 2 małymi siedzącymi liśćmi Owoc łuszczyna.

Biologia i występowanie


Bylina, geofit. Kwitnie od kwietnia do maja. Siedlisko: roślina ubogich siedlisk, zasiedla lasy bukowe rzadziej jodłowe i świerkowe. Preferuje stanowiska umiarkowanie zacienione, chłodne o glebach świeżych, obojętnych, umiarkowanie ubogich, zasobnych w wodę.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:03:04]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304199. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-11-10].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu baldachogrono
liczba płatków płatki cztery
kształt blaszki liście najszersze w połowie długości
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
ulistnienie karbowany
rodzaj owoców łuszczyna
wygląd łodygi łodyga pełzająca
wygląd łodygi łodyga gałęzista
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj