Turzyca darniowa Carex caespitosa

Turzyca darniowa (Carex caespitosa L.) – gatunek byliny z rodziny ciborowatych. W Polsce występuje na niżu i jest rośliną rzadką.

Liście płaskie, o szerokości 3-6 mm, barwy jasnozielonej bądź żółtozielonej. Pochwy liściowe odziomkowe purpurowoczarne, błyszczące i sieciowato postrzępione. Kwiaty roślina jednopienna. Kłos szczytowy męski, pojedynczy. Kłosy dolne żeńskie w liczbie 1-3, długości 1-2, wzniesione. Kwiaty żeńskie ze słupkiem o dwóch znamionach. Przysadki kwiatów żeńskich jajowate, tępe, czarne z zielonawą pręgą na grzbiecie, biało obrzeżone. Pęchrzyki o długości 2-2,5 mm, dłuższe od przysadek, żółtawozielone, nagie, beznerwowe, o bardzo krótkim, całobrzegim dzióbku. Pokrój bylina gęstokępkowa, bez rozłogów. Łodyga o wysokości 15-50 cm, ostro trójkanciasta, szorstka. Owoce w postaci orzeszków.

Biologia i występowanie


Bylina, kwitnie od kwietnia do maja, zasiedla podmokłe łąki. Gatunek charakterystyczny zespołu Caricetum cespitosae.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:05:21]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52056072. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • The Plant List. [dostęp 2014-08-26].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-14].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
rodzaj owoców orzechy
wygląd łodygi łodyga trójkanciasta
wygląd łodygi łodyga szorstka
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj