Turzyca leśna Carex sylvatica

Turzyca leśna (Carex sylvatica Huds.) – gatunek byliny z rodziny ciborowatych. Jego zasięg obejmuje Europę, północną Afrykę i zachodnią Azję. W Polsce turzyca leśna jest gatunkiem rozpowszechnionym.

Liście równowąskie, z wystającym grzbietem, na brzegach i nerwach szorstkie, ostro zakończone, żywozielone do żółtawo-zielonych, brązowieją na jesień, lśniące, krótsze od łodygi. Blaszki liściowe o szerokości od 1 do 1,5 cm. Kwiaty kwiatostany złożone z 3-8 luźnych kłosów, na szczycie łodygi znajduje się pojedynczy lub podwójny kłos męski, wąski, koloru czerwono-brązowego o długości od 8 do 14 mm. Kłosy żeńskie w ilości od 2 do 6 umieszczone są niżej, nieco oddalone od męskich. Mają kolor zielony do brązowo-pomarańczowego i długość od 2 do 6 cm. Zwisają podczas owocowania na długich od 5 do 25 cm szypułkach. Pokrój roślina trwała o wysokości od 20 do 70 cm, kępowa, z krótkimi rozłogami. Łodyga wzniesiona, u góry zwisła, ulistniona w dolnej połowie, tępo trójkanciasta. Owoce orzeszek w pęcherzyku.

Biologia i występowanie


Rozwój
Bylina, autotrof, hemikryptofit (pączki zimujące znajdują się na poziomie ziemi). Kwitnie w okresie od kwietnia do lipca.
Siedlisko
Rośnie w lasach liściastych, na glebach żyznych, także wapiennych, umiarkowanie wilgotnych. Preferuje stanowiska półcieniste do zacienionych, umiarkowanie chłodne warunki mikroklimatyczne (zwłaszcza w miejscach zacienionych).
Fitosocjologia
W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny (Ch.) dla rzędu (O.) Fagetalia sylvaticae) należącego do klasy europejskich mezo- i eutroficznych lasów liściastych. Gatunek neutralny wobec kontynentalizmu.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:10:58]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51922950. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • W. Szafer, S. Kulczyński, B. Pawłowski: Rośliny Polskie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1967.
  • Carex sylvatica Huds. (ang.). W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2011-02-18].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki pomarańczowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiaty zwisające
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
kształt blaszki liście wąskie i wydłużone
kształt blaszki liście równowąske
rodzaj owoców orzechy
wygląd łodygi łodyga trójkanciasta
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)