Celozja srebrzysta Celosia argentea

Celozja srebrzysta, grzebionatka właściwa, celozja grzebieniasta, koguci grzebień (Celosia argentea L.) – gatunek rocznej rośliny z rodziny szarłatowatych. Roślina rozpowszechniona jako chwast w strefie tropikalnej i zwrotnikowej o trudnym do ustalenia regionie pochodzenia (prawdopodobnie Indie). W tropikach szeroko rozpowszechniony chwast.

Liście pojedyncze, jajowato-lancetowate, żywozielone. Kwiaty zebrane w gęste kwiatostany w kolorze szkarłatnym lub żółtawym. Pokrój osiąga wysokość do 50 cm.


Zastosowanie. Jest uprawiana jako roślina ozdobna. Ze względu na klimat w Polsce uprawiana jest głównie jako roślina szklarniowa lub jako jednoroczna roślina ozdobna na rabatach, z rozsady wyprodukowanej wcześniej w szklarniach przez specjalistów. Często uprawiana jest na kwiat cięty (głównie w szklarniach), istnieją też odmiany karłowate uprawiane jako rośliny pokojowe.
Uprawa. Znosi bardzo dobrze nawet największe upały. Wymaga stanowisk w pełnym słońcu, żyznej, przepuszczalnej i świeżej gleby. Rozmnaża się ją z nasion.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:13:32]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51843929. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2009-10-07].
  • Celosia argentea L. (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2009-07-23].
  • zbiorowe: Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 978-3-8331-1916-3.
ogólne roślina ozdobna
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście najszersze w połowie długości