Ośmiał mniejszy Cerinthe minor

Ośmiał mniejszy (Cerinthe minor L.) – gatunek roślin należący do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Rośnie dziko w Azji Zachodniej (Liban, Syria, Turcja) oraz w Europie Południowej, Wschodniej i Środkowej. Jest też uprawiany w niektórych innych regionach świata. W Polsce jest archeofitem lub efemerofitem, występuje w południowej części kraju, czasami zawlekany jest również w inne regiony Polski.

Liście pojedyncze, podługowate i zaokrąglone, dość często z białymi plamkami. Liście odziomkowe wyrastają na długich ogonkach, łodygowe nasadami obejmują łodygę. Górne przysadki mają orzęsione brzegi. Kwiaty cytrynowożółte, czasami posiadające 5 purpurowych plam. Płatki korony lancetowate, zaostrzone i podzielone do 1/2 lub 1/3,Owoc Pokrój roślina zielna o wysokości 20-60 cm, cała sina naga i gładka, lub słabo szorstko owłosiona.

Biologia i występowanie


Roślina dwuletnia lub bylina. Rośnie na przydrożach, w suchych potokach, na skałach. Kwitnie od maja do lipca. Liczba chromosomów 2n = 36.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:17:19]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52303369. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2012-05-28].
  • The Plant List. [dostęp 2012-05-28].
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-22].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
barwa kwiatów płatki purpurowe
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie bezogonkowe
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
wygląd łodygi łodyga szorstka
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga gładka
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec