Powojnik górski Clematis montana

Powojnik górski (Clematis montana) – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Pochodzi z obszarów Azji (Chiny, Tajwan, Afganistan, Bhutan, Indie, Nepal, Pakistan). Jest uprawiany w wielu krajach świata.

Liście u typowej formy gatunku (dziko rosnącej) żywozielone, trójlistkowe osadzone na ogonkach o długości do 9 cm. Listki ok. 10 cm, głęboko ząbkowane, ostro zakończone na krótkich ogonkach. Kwiaty osadzone w kątach liści na zeszłorocznych pędach, pojedynczo lub w pęczkach do 5. Są mniejsze niż u mieszańców ogrodowych. Zwykle o średnicy do 5 cm, otwarte, z czterema działkami korony, u typu koloru białego, a u odmian również kremowe i różowe, pręciki żółte. Szypułki kwiatowe cienkie, do 10 cm. Niektóre odmiany tego gatunku mają większe kwiaty. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. Pokrój pnącze o zdrewniałych łodygach, w młodości słabo omszonych, potem nagich. Rośnie bardzo szybko i osiąga wysokość do 8 m . Owoce duże, długość – 7 mm, szerokość – 4 mm, nagie z pierzastymi szyjkami o dł. 5 cm. Dojrzewają w sierpniu.


Jest uprawiany w ogródkach jako roślina ozdobna. Szczególnie przydatny jest do zasłonięcia mało efektownych ścian czy murów. Jego pąki i młode pędy mogą przemarzać, z tego też względu należy go sadzić w miejscach osłoniętych i cieplejszych. Niektóre uprawiane odmiany to:`Rubens`– o młodych liściach ciemnopurpurowych, potem brązowozielnych i kwiatach nieco większych niż u typu, w kolorze różowym.
`Elizabeth` - o różowych kwiatach i purpurowoczerwonych liściach
`Tetrarose` - o różowych, bardzo dużych kwiatach

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:24:11]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=54841078. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Miłowit Boguszewicz, Piotr Banaszczak: Katalog roślin II : drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich. Warszawa: Agencja Promocji Zieleni. Związek Szkółkarzy Polskich, 2003. ISBN 83-912272-3-5.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-01-25].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-07].
  • Maciej Mynett, Magdalena Tomżyńska: Krzewy i drzewa ozdobne. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1999. ISBN 83-7073-188-0.
ogólne roślina trująca
ogólne pnącze
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki żółte
barwa kwiatów płatki kremowe
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie ząbkowany
rodzaj owoców duże
wygląd łodygi łodyga omszona
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)