Kokorycz wątła Corydalis intermedia

Kokorycz wątła (Corydalis intermedia) – gatunek rośliny należący do rodziny makowatych.

Liście dłoniasto złożone, składające się z 3 głęboko wciętych listków. Przysadki o innym kształcie – bez wcięć, jajowate o zaokrąglonych szczytach. Wszystkie liście nagie. Kwiaty zebrane w zbity 1-9 kwiatowy zwisły kwiatostan. Poszczególne liliowopurpurowe kwiaty wyrastają na krótkich szypułkach (co najmniej trzykrotnie krótszych od przysadki). Są to kwiaty grzbieciste z długą ostrogą. Mają długość 10-15 mm. Działki kielicha odpadają bardzo wcześnie, tak, że przeważnie nie obserwuje się ich na roślinie. Łodyga wzniesiona, rozgałęziona, naga, soczysta. Osiąga wysokość 7-20 cm. W dolnej części pokryta jest łuskowatymi liśćmi. Prawie zawsze z pachwiny liści wyrasta boczny pęd kwiatowy. Owoc torebka o długości 9-25 mm osadzona na trzonku o długości 3-5 mm i zawierająca nasiona o długości ok. 2 mm.

Biologia i występowanie


Zwarty zasięg występowania obejmuje Europę Środkową i zachodnią część Skandynawii. Oprócz tego istnieją izolowane obszary występowania w Europie Południowej i Wschodniej. Przez Polskę przebiega wschodnia granica zasięgu. Gatunek ten jest w Polsce rzadki. Najliczniej występuje na Pomorzu Zachodnim, zachodniej części Pomorza Wschodniego, w Wielkopolsce, na Nizinie Śląskiej, na przedgórzu Sudetów i w Sudetach. Są jeszcze pojedyncze stanowiska na Wyżynie Małopolskiej. W Karpatach znany był tylko na dwóch stanowiskach, w ostatnich latach jednak nie odszukano go na nich.
Bylina, geofit. Kwitnie od marca do kwietnia, jest owadopylna. Rośnie w lasach liściastych i zaroślach. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O. Fagetalia. Liczba chromosomów 2n = 16.
Tworzy mieszańce z kokoryczą pełną.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:28:01]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51743822. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-04].
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • The Plant List. [dostęp 2017-02-02].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki purpurowe
barwa kwiatów płatki liliowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiaty zwisające
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
symetria kwiatu kwiat grzbiecisty
symetria kwiatu grzbiecista, z ostrogą
kształt blaszki liście jajowate
rodzaj owoców torebki
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga gładka
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia marzec
pora kwitnienia kwiecień