Kosmos podwójnie pierzasty Cosmos bipinnatus

Kosmos podwójnie pierzasty, inne nazwy: onętek, ponętka, warszawianka, wschodniaczki, kosmos (Cosmos bipinnatus Cav.), czasami nieprawidłowo nazywany kosmosem pierzastym – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Rodzimy obszar jego występowania to Ameryka Środkowa i południowa część Ameryki Północnej, ale rozprzestrzenił się także na niektórych obszarach Azji, na Karaibach i w innych obszarach Ameryki. W wielu krajach świata jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Liście podwójnie pierzastosieczne. Kwiaty zebrane w koszyczki o średnicy do 9 cm. Brzeżne kwiaty w koszyczku języczkowate, do 25 mm długości, purpurowoczerwone, różowe lub białe. Kwiaty środkowe rurkowe, żółte, dające nektar i pyłek. Kwitnie od lipca do października. Pokrój roślina roczna dorastająca do wysokości 1,20 m. Łodyga wzniesiona, wydłużona, silnie rozgałęziona. Owoc wrzecionowatego kształtu, brązowa niełupka o długości 1,5 mm.


Uprawiany jako roślina ozdobna. Wymaga słonecznego stanowiska. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, ale lepiej aby nie była ona zbyt żyzna, gdyż wówczas rozwija się bujnie, ale słabo kwitnie. Rozmnaża się przez wysiew nasion wiosną lub jesienią. Przekwitnięte kwiaty usuwa się. Podczas kwitnienia może wymagać podparcia. Nowsze kultywary mają zwykle bardziej zwarty pokrój i są bardziej odporne na przewracanie się podczas kwitnienia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:29:32]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51716815. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-06-15].
  • Herbi: Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnantus) (pol.). W: Encyklopedia roślin [on-line]. kwiaty-ogrody.pl, 28.02.2010. [dostęp 2011-10-29].
  • Bolesław Chlebowski, Kazimierz Mynett: Kwiaciarstwo. Warszawa: PWRiL, 1983. ISBN 83-09-00544-X.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne roślina pyłkodajna
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki czerwone
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
ulistnienie liście pierzaste
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców niełupki
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień
pora kwitnienia październik