Rumian ruski Anthemis ruthenica

Rumian ruski (Anthemis ruthenica M.Bieb.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. W Polsce występuje w rozproszeniu na nizinach i wyżynach.

Liście podwójnie pierzastodzielne. Odcinki oddalone od siebie, lancetowate lub równowąskolancetowate, szaro wełnisto owłosione. Kwiaty zebrane w koszyczki o średnicy 20-35 mm. Dno koszyczka wypukłe, w czasie owocowania stożkowato wydłużone. Kwiaty języczkowe białe, kwiaty rurkowate - żółte. Plewinki czółenkowate, z nerwem, w górnej części rozszerzone, w dolnej - drobno karbowane, nagle zwężone w ostrze. Łodyga wzniesiona, rozgałęziająca się od samej nasady, szaro wełnisto owłosiona, do 50 cm wysokości. Owoce podłużnie żeberkowane niełupki bez guzków, z krótkim, suchobłoniastym rąbkiem na szczycie. Niełupki zewnętrzne posiadają rąbek przepołowiony.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Rośnie na polach i przydrożach. Kwitnie od maja do sierpnia. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek wyróżniający dla zespołu Berteroëtum incanae.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:35:59]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53621810. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2014-01-17].
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
symetria kwiatu symetria rurkowata
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście wąskie i wydłużone
kształt blaszki liście równowąske
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
ulistnienie liście pierzaste
rodzaj owoców niełupki
powierzchnia owocu żeberkowana
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień