Kukułka Traunsteinera Dactylorhiza traunsteineri

Kukułka Traunsteinera (Dactylorhiza traunsteineri) – gatunek byliny należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Inne nazwy zwyczajowe w języku polskim: stoplamek Traunsteinera, storczyk Traunsteinera. Wegetację rozpoczyna w kwietniu.

Liście wąskie, lancetowate, pokryte ciemnymi plamkami. Kwiat zebrane w kłos na szczycie pojedynczego pędu, czerwone średniej wielkości. Kwitnie od czerwca do początku lipca. Pokrój roślina wieloletnia, wyrasta z podziemnej bulwy. Łodyga delikatna, cienka, dołem zielona, górą fioletowa osiąga wysokość do 50 cm. Owoce torebka z nasionami. Nasiona rozsiewane są przez wiatr.

Biologia i występowanie


W północnej, środkowej i zachodniej Europie. W Polsce występuje głównie na rozproszonych stanowiskach, na Pomorzu, Mazurach, Śląsku, w Tatrach i w Sudetach (Pogórze Kaczawskie).
Rośnie na podmokłych łąkach i torfowiskach. Wymaga gleb wilgotnych, umiarkowanie żyznych, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Roślina mrozoodporna, bez okrywy śnieżnej znosi dobrze niskie temperatury.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:38:40]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51720549. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-08-03].
ogólne roślina chroniona
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki czerwone
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
kształt blaszki liście lancetowate
rodzaj owoców torebki