Wierzbownica okółkowa Epilobium alpestre

Wierzbownica okółkowa (Epilobium alpestre (Jacq.) Krock.) – gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych.

Liście w środkowej części łodygi liście zebrane w okółki po 2-4, najczęściej po 3. W górnej części łodygi ulistnienie naprzeciwległe. Liście mają szeroką nasadę, od której równomiernie zwężają się do spiczastego końca, czasami mają jajowatoeliptyczny kształt. Brzegi blaszki liściowej ostro ząbkowane. Kwiaty różowofioletowe o długości 8,5-15 mm, Mają 4 wcięte płatki korony, 4 działki kielicha, kilka pręcików i 1 słupek o pałeczkowatym znamieniu. Znamię to jest krótsze od szyjki, niepodzielone, co odróżnia ten gatunek od podobnej wierzbownicy białoróżowej, która ma znamię też pałeczkowate, ale na wierzchołku podzielone. Pączki kwiatowe zaostrzone. Łodyga wzniesiona, pojedyncza i zazwyczaj nie rozgałęziająca się, o wysokości 30-90 cm. Od kątów liści zbiegają po niej 2-4 linie. W dolnej części jest naga, górą przylegająco owłosiona. Roślina wytwarza pod ziemią mięsiste rozłogi pokryte łuskowatymi liśćmi. Również nasada łodygi pokryta jest łuseczkowatymi liśćmi. Owoc nasiona brodawkowane.

Biologia i występowanie


W Europie występuje na większej części kontynentu (brak jej na Półwyspie Skandynawskim, na Wyspach Brytyjskich, Islandii, w Portugalii, Grecji, Austrii, Białorusi). W Polsce występuje tylko w Sudetach i w Karpatach.
Bylina. Kwitnie od lipca do sierpnia. Występuje w górach, od regla dolnego po piętro alpejskie, głównie w źródliskach, ziołoroślach i na wilgotnych miejscach.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:48:02]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304815. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • The Plant List. [dostęp 2012-05-28].
  • Epilobium alpestre. [dostęp 2012=07-03].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-14].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki fioletowe
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie naprzeciwległe
ulistnienie ząbkowany
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga gładka
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień