Wierzbownica górska Epilobium montanum

Wierzbownica górska (Epilobium montanum L.) – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae), jeden z kilkunastu występujących w Polsce. Występuje w Azji i Europie. W Polsce pospolity na terenie całego kraju .

Liście podłużnie jajowate, do rozgałęzienia łodygi naprzeciwległe, delikatnie ząbkowane, bardzo rzadko do całobrzegich; wyjątkowo liście po 3 w okółkach (fo. verticillata). Kwiaty nieliczne, małe o długości od 7-12 mm, zebrane w grona; korona dwa razy dłuższa od kielicha, przeważnie różowa (rzadziej w miejscach cienistych białe – fo. albiflora). Pokrój bylina trwała. Łodyga obła, u dołu naga, górą zwykle gałęzista, omszona i ogruczolona, o wysokości (10)20-80 cm. Owoce torebka zawierająca dużą ilość niełupek zaopatrzonych w aparat lotny w postaci pęczka jedwabistych szczecinek zapewniających wiatrosiewność.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Siedlisko: zarośla, lasy liściaste i ich skraje, zręby, przydroża. Występuje na niżu i w górach po piętro subalpejskie. Lubi stanowiska prześwietlone. Roślina żywicielska motyla postojaka wiesiołkowca. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Epilobio-Geranicetum robertiani. Kwitnie lipiec–sierpień.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:48:32]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52303902. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-10].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-14].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie naprzeciwległe
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie całobrzegie
rodzaj owoców torebki
rodzaj owoców niełupki
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga gładka
wygląd łodygi łodyga omszona