Wierzbownica błotna Epilobium palustre

Wierzbownica błotna (Epilobium palustre L.) – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Występuje w Azji, Ameryce Północnej i w Europie. W Polsce pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich.

Liście równowąskolancetowate, naprzeciwległe, całobrzegie lub odległe i niewyraźnie ząbkowane, o brzegach podwiniętych. Kwiaty drobne, różowe do ciemnoróżowych, zebrane w szczytowe grono; płatki długości 5-9 mm, głęboko sercowato wycięte na szczycie. Pokrój roślina wieloletnia z podziemnym, rozgałęzionym rozłogami. Łodyga pojedyncza lub rozgałęziona, obła o wysokości od (5)10-70 cm. Owoce torebka zawierająca dużą ilość niełupek zaopatrzonych w aparat lotny w postaci pęczka jedwabistych szczecinek zapewniających wiatrosiewność.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Gatunek wilgociolubny, rośnie w rowach, na podmokłych łąkach, torfowiskach, brzegach wód. Preferuje gleby kwaśne i wilgotne. W górach dochodzi po piętro subalpejskie. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Epilobio-Juncetum effusi. Kwitnie lipiec-sierpień. Roślina żywicielska motyla postojaka wiesiołkowca.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:48:43]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52303901. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-10].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-14].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki różowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście wąskie i wydłużone
kształt blaszki liście równowąske
ulistnienie naprzeciwległe
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie całobrzegie
rodzaj owoców torebki
rodzaj owoców niełupki
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga gałęzista