Sierpnica pospolita Falcaria vulgaris

Sierpnica pospolita (Falcaria vulgaris) – gatunek roślin należący do rodziny selerowatych. Występuje w Azji (Zachodnia Syberia, Kazachstan, Kirgistan, Turkmenistan i Środkowej i Wschodniej Europie. W Polsce rozpowszechniony w miejscach suchych i słonecznych.

Liście skórzaste. W dole łodygi pojedyncze lub trójsieczne, w górze trójdzielne, o odcinkach dodatkowo 2-3 krotnie podzielonych. Odcinki równowąsko-lancetowate, piłkowane i sierpowato zagięte do 10 cm długości i 0,8 cm szerokości. Kwiaty drobne, zielonkawobiałe zebrane w baldachy o 10-15 szypułach. Łodyga naga, sinozielona, od dołu lub przynajmniej w górnej połowie silnie rozgałęziona. Po dojrzeniu nasion zasycha i staje się łamliwa w nasadzie.

Biologia i występowanie


Roślina dwuletnia, rzadko wieloletnia. Preferuje gleby wapienne, gliniaste. Rośnie w miejscach słonecznych, na zboczach, przydrożach i miedzach.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:58:10]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52303081. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-05].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-05-01].
  • Jakub Mowszowicz: Krajowe chwasty polne i ogrodowe. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1986. ISBN 83-09-00771-X.
barwa kwiatów płatki zielonkawe
korona kwiatu i typ kwiatostanu baldachy
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście wąskie i wydłużone
kształt blaszki liście równowąske
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
ulistnienie piłkowane
ulistnienie liście pierzaste
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga gładka