Rdestówka zaroślowa Fallopia dumetorum

Rdestówka zaroślowa, rdest zaroślowy, bilderdykia (Fallopia dumetorum (L.) Holub) – gatunek rośliny z rodziny rdestowatych. W stanie naturalnym występuje w Europie, Azji Mniejszej, na Kaukazie, na Zakaukaziu i w Azji. W Polsce pospolita, z wyjątkiem Karpat i północno-wschodnich rejonów kraju, gdzie jest rzadka. W górach sięga po piętro pogórza, sporadycznie wyżej.

Liście niemal trójkątne, zaostrzone, ucięte w nasadzie, skrętoległe, ogonkowe, sercowate lub strzałkowate. Kwiaty zebrane w pozorne grona w pachwinach liści; okwiat barwy zielonobiałej, czasami nabiegły czerwono. Zewnętrzne działki okwiatu w czasie owocowania z oskrzydleniem o szerokości do 2 mm. Łodyga wijąca się, naga, obła, długości od 50 cm do 2 metrów. Owoc trójgraniasty orzeszek z szypułką o takiej samej długości jak orzeszek i z kolankiem u dołu.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Kwitnie od lipca do września. Rośnie na glebach świeżych i wilgotnych, żyznych, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Spotykana w okrajkach zbiorowisk leśnych, w widnych miejscach w buczynach, grądach i łęgach, a także nad brzegami zbiorników wodnych i w zbiorowiskach antropogenicznych takich jak cmentarze, parki itp.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 14:36:22]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52096322. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2009-10-07].
  • Leokadia Witkowska-Żuk: Rośliny leśne. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2013. ISBN 978-83-7073-359-9.
  • The Plant List. [dostęp 2014-01-26].
barwa kwiatów płatki czerwone
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
kształt blaszki liście sercowate
kształt blaszki liście najszersze przy nasadzie
kształt blaszki liście trójkątne
kształt blaszki liście strzałkowate
ulistnienie liście skrętoległe
ulistnienie ogonek liściowy obecny
rodzaj owoców orzechy
wygląd łodygi łodyga gładka
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień