Przytulia trójrożna Galium tricornutum

Przytulia trójrożna (Galium tricornutum Dandy) – gatunek rośliny należący do rodziny marzanowatych. Występuje w Azji (Mongolia, Kazachstan, Turkmenistan) i Europie. Rozprzestrzenia się również na innych obszarach o klimacie umiarkowanym. W Polsce występuje tylko czasami na południu, jako gatunek zawlekany.

Liście równowąskolancetowate, jednonerwowe, z krótkim ostrzem na szczycie, zebrane w okółki po 6-10, z zadziorkami na brzegach skierowanymi w dół. Kwiaty zielonawobiałe, zebrane w 3-kwiatowe kwiatostany wyrastające z kątów liści, nie dłuższe od nich. Szypułki po przekwitnieniu odgięte w dół. Korona kwiatu 4-dzielna. Łodyga 4-kanciasta, do 80 cm długości, pokryta zadziorkami skierowanymi w dół. Owoc kolczasto brodawkowany, długości 3-4 mm.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Chwast pól uprawnych. Kwitnie od maja do października. Gatunek charakterystyczny zespołu Caucalido-Scandicetum.


Roślina umieszczona na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006) w grupie gatunków narażonych na wyginięcie (kategoria zagrożenia: V). W wydaniu z 2016 roku otrzymała kategorię EN (zagrożony).

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 21:06:16]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53611559. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Kaźmierczakowa R., Bloch-Orłowska J., Celka Z., Cwener A., Dajdok Z., Michalska-Hejduk D., Pawlikowski P., Szczęśniak E., Ziarnek K.: Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych. Polish red list of pteridophytes and flowering plants. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, 2016. ISBN 978-83-61191-88-9.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-27].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg (red.). Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, 2006. ISBN 83-89648-38-5.
ogólne chwast
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście wąskie i wydłużone
kształt blaszki liście równowąske
powierzchnia owocu kolczasta
wygląd łodygi łodyga czterokanciasta
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień
pora kwitnienia październik