Róża jabłkowata Rosa villosa

Róża jabłkowata (Rosa villosa L.) – gatunek krzewu należący do rodziny różowatych. Występuje na obszarach prawie całej Europy oraz na Bliskim Wschodzie (Turcja, Zakaukazie, Iran). W Polsce występuje głównie w północnej części kraju. Dawniej była uprawiana i zdziczała. Status gatunku we florze Polski: kenofit. Jest rośliną dość rzadką.

Liście są złożone z 5-7 jajowato-eliptycznych listków. Listki eliptyczne, sinozielone, zazwyczaj z obu stron owłosione i ogruczolone (zwłaszcza pod spodem). Po roztarciu wydzielają charakterystyczny zapach terpentyny. Brzegi listków ząbkowane, przy czym ząbki są ogruczolone i skierowane do przodu. Przylistki mają proste, lub zagięte do środka koniuszki. Kwiaty wyrastają na krótkich szypułkach pokrytych gruczołkami na trzoneczkach. Kwiaty pięciopłatkowe, pojedyncze, ciemnoróżowe. Dno kwiatowe kuliste i gęsto pokryte kolczastymi szczecinkami. Działki kielicha po przekwitnięciu kwiatów wzniesione do góry. Pędy wyprostowane, proste, o wysokości do 2 m, tworzą gęste kępy. Mają proste kolce nagle rozszerzające się przy nasadzie. Owoce czerwone, owalne do kulistych, duże 3-5 cm. Po dojrzeniu są kwaśne.

Biologia i występowanie


Nanofanerofit. Siedlisko: obrzeża lasów, zarośla, suche zbocza. Kwitnie od czerwca do lipca.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-16 01:05:10]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=55288204. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-29].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-05].
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
barwa kwiatów płatki różowe
liczba płatków płatków pięć
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście eliptyczne
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ząbkowany
kolor owoców czerwone
rodzaj owoców kuliste
rodzaj owoców duże
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec