Kostrzewa owcza Festuca ovina

Kostrzewa owcza (Festuca ovina) – gatunek niskiej trawy z rodziny wiechlinowatych. Tworzy koliste, szarozielone kępy. Występuje na suchych i piaszczystych glebach. Ma niewielką wartość pastewną. W Polsce występuje pospolicie na terenie całego kraju.

Tworzy zbitą, zwartą darń. Kępy szarozielone.

Biologia i występowanie

Najlepiej rozwija się na glebach ubogich, zwłaszcza w fosfor, kwaśnych i suchych. Odpowiadają jej przede wszystkim wszelkiego rodzaju piaski. Preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione. Bardzo odporna na ostre zimy. W korzystnych warunkach może być nawet zimozielona. Wrażliwa na udeptywanie. Występuje w różnych zbiorowiskach trawiastych oraz leśnych - o zróżnicowanych warunkach siedliskowych.

Gatunek ciężkostrawny, o niewielkiej wartości pastewnej i niskiej smakowitości nawet dla owiec. Z racji licznego występowania może być niekiedy wykorzystywany w celach paszowych. Trawa wysoko ceniona ze względu na rolę przeciwerozyjną. Dla wielu stanowisk jest rośliną pionierską, pojawiającą się samorzutnie, dla innych wprowadzaną poprzez zasiew. Wzrasta wykorzystanie tej kostrzewy do zakładania różnego rodzaju trawników oraz zadarniania terenów sportowych, rekreacyjnych, lotnisk, poboczy dróg i innych stanowisk trudnych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 22:06:33]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72986468. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • ogólne
    • roślina pionierska
    • roślina użytkowa
    • trawa

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.