Mietlica psia Agrostis canina

Mietlica psia, mietlica wąskoliściowa (Agrostis canina L.) – gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych. Jako gatunek rodzimy rośnie w strefie umiarkowanej Eurazji. Ponadto zawleczony do Afryki i Ameryki Północnej. W Polsce występuje na całym obszarze kraju.

Liście odziomkowe szczeciniaste, łodygowe płaskie, o szerokości 1-3 mm i długości do 15 cm, wiotkie i szarozielone. Języczek liściowy o długości 2-5 mm, zaostrzony. Otwarte pochwy liściowe, dłuższe od blaszek liściowych. Kwiaty zebrane w kwiatostan w postaci wiechy o długości 3-16 cm. Podczas kwitnienia wiecha jest rozpierzchła, a po kwitnieniu – ścieśniona. Gałązki szorstkie, kłoski o długości 1,5-3 mm, jednokwiatowe, ciemnoczerwone, rzadziej żółte. Dolna plewka bezostna bądź z ością wystającą z plew na ok. 1 mm. Górna plewka niepozorna i beznerwowa. Łodyga źdźbła o wysokości 20-40 cm, zakorzeniające w kolankach i pokładające się.

Biologia i występowanie


Wieloletnia trawa kępkowa, kwitnie od czerwca do sierpnia, zasiedla gleby kwaśne i ubogie: torfowiska niskie, podmokłe łąki i pastwiska, a także wilgotne wrzosowiska. Jest gatunkiem charakterystycznym zespołu Carici-Agrostietum caninae.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:24:09]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52053744. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • The Plant List. [dostęp 2014-08-26].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-12-26].
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu wiecha
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
wygląd łodygi łodyga pełzająca
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień