Wiązowiec południowy Celtis australis

Wiązowiec południowy (Celtis australis) – gatunek drzewa z rodziny konopiowatych. Naturalnie występuje w Azji Zachodniej, Afryce Północnej i na południu Europy. Sadzone coraz częściej m.in. w Europie Środkowej, na obszarach o łagodnej zimie, jako drzewo ozdobne i uliczne.

Liście długości 5-15 cm, lancetowato-podłużne albo podłużno-owalne, z bardzo długim, smukłym wierzchołkiem i ostro ząbkowanym brzegiem - ząbki skierowane ku przodowi. Nasada liścia zaokrąglona i prawie całobrzega, nieco falista. Liście na wierzchu lekko, szorstko owłosione, matowe i ciemnozielone, a od spodu jaśniejsze i jedynie delikatnie, białawo owłosione, szczególnie wzdłuż linii nerwów. Ogonek liściowy ma 1-1,5 cm długości. Wierzchołki liścia są często skręcone, szczególnie zaraz po rozwinięciu się. Kwiaty niepozorne, żółtawozielone. Kwitnie od marca do kwietnia. Pokrój korona okrągławo sklepiona, często bardzo rozłożysta, albo zwieszająca się na jedną stronę. Osiąga 20-25 metrów wysokości. Owoce pestkowce. Występują pojedynczo na długich szypułkach, wyrastających z pachwin liści. Są kulisto-podłużne, o grubości około 1 cm, w stanie dojrzałym brunatnoczerwone do czarnych - jadalne, dość smaczne i słodkie.

Biologia i występowanie


Drzewo zaliczane do tzw. żelaznych. Często sadzone w parkach i ogrodach. Odporne na choroby i zmiany klimatyczne. Drewno bardzo twarde.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-05-08 18:26:09]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=56615250. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2011-12-13].
  • Bruno T. Kremer: Drzewa. Warszawa: Świat Książki, 1996, s. 148-149. ISBN 83-7129-141-8.
  • The Plant List. [dostęp 2011-12-13].
  • Celtis australis (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2011-12-13].
ogólne drzewo
ogólne roślina jadalna
ogólne roślina ozdobna
barwa kwiatów płatki żółte
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście okrągłe
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie całobrzegie
kolor owoców czarne
kolor owoców brązowe
kolor owoców czerwone
rodzaj owoców kuliste
rodzaj owoców pestkowiec
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)
pora kwitnienia marzec
pora kwitnienia kwiecień