Bazylia eugenolowa Ocimum gratissimum

Bazylia eugenolowa (Ocimum gratissimum L.) – gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny jasnotowatych. Występuje w stanie dzikim w tropikalnej części Azji i Afryki. Uprawiana w wielu krajach, także w Polsce.

Liście jajowate, jasnozielone, błyszczące Kwiaty drobne, białe, w kątach liści w nibyokółkach na wierzchołkach łodyg. Kwitnie pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Łodyga wzniesiona, rozgałęziona


Roślina lecznicza:
Surowiec zielarski: surowcem zielarskim jest ziele – Herba Ocimum gratissimum (Herba Basilici). Zawiera garbniki, saponiny, olejek eteryczny.
Działanie: Dawniej stosowana jako lek regulujący trawienie, pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, w schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego, a także do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej. Obecnie jako lek rozkurczowy i żołądkowy
Zbiór i suszenie: Zbiera się na początku kwitnienia roślin. Ściętej rośliny nie należy gnieść ani zostawiać na słońcu. Suszyć po rozłożeniu cienką warstwą w temperaturze 35 stopni.
Sztuka kulinarna: roślina przyprawowa
Roślina kosmetyczna.
Dawniej bazylia była stosowana do odświeżających kąpieli.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 19:56:02]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51719299. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-12-27].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-31].
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina jadalna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
kształt blaszki liście jajowate
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga wzniesiona