Orobanche kochii Orobanche kochii

Orobanche kochii F. W. Schultz – gatunek byliny z rodziny zarazowatych (Orobanchaceae). Występuje w Azji i w Europie. W Polsce objęty ochroną.

Biologia i występowanie

Naturalny zasięg gatunku obejmuje część Azji (Iran, Turcja, Armenia, Kaukaz Północny, Stawropol, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Chiny, Indie) i Europy (Austria, Czechy, Niemcy, Węgry, Polska, Słowacja, Baszkortostan, Ukraina, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Grecja, Włochy, Rumunia, Serbia, Słowenia, Francja). W Polsce gatunek podawany m.in. z Roztocza Środkowego (Tarnawatka, okolice Tomaszowa Lubelskiego), z okolic Wesołówki koło Tarłowa i Małopolski (Dolina Kobylańska). Jest rośliną pasożytniczą, bezzieleniową byliną bez korzeni. Pasożytuje wyłącznie na roślinach z rodzajów chaber (Centaurea sp.) i przegorzan (Echinops sp.). Jej żywicielami są: w przeważającej części (około 90%) chaber driakiewnik Centaurea scabiosa, rzadko: C. jacea i C. triumfettii subsp. axillaris w Bohemii i na Morawach, C. stoebe na Słowacji, C. sadleriana na Słowacji i Węgrzech, C. montana w Austrii, C. ruthenica w Rosji (Obwód saratowski), sporadycznie przegorzan pospolity Echinops ritro. Liczba chromosomów n = 19, 2n = 38.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 23:56:20]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72326367. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • ogólne
    • roślina chroniona
    • bylina
    • roślina pasożytnicza

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.