Rzęsa drobniutka Lemna minuta

Rzęsa drobniutka (Lemna minuta Kunth) – gatunek drobnych, pływających roślin wodnych z rodzaju rzęsa w rodzinie obrazkowatych, pochodzący z Ameryki, gdzie występuje na obszarze od północnych Stanów Zjednoczonych do Argentyny, Chile i Urugwaju. Gatunek ten został introdukowany do Europy. W Polsce bardzo rzadki, kenofit, zaobserwowany po raz pierwszy w roku 2007 na dwóch stanowiskach: w rezerwacie przyrody Łężczak oraz w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Typem nomenklatorycznym gatunku jest okaz zielnikowy zebrany przez R. A. Philippi w maju 1857 w Santiago, przechowywany w herbarium Staatliches Museum für Naturkunde w Stuttgarcie (STU), wskazany przez Reveala w Taxon 39: 329 (1990). Okazy również w BM, G, GOET, K, LE, MEL, MO, S, SGO, UPS, ZT. Epitet gatunkowy minuta w języku łacińskim oznacza "drobna".

Pokrój lemna minuta jest najmniejszą rzęsą, osiągającą długość od 0,8 do 4 mm, jednak przeważnie nieprzekraczającą 1 mm. Pęd roślina o ciele uproszczonym, której jedynymi wyróżnialnymi organami są zredukowane kwiaty oraz korzeń. Jej organizm stanowi luźnokomórkowy człon pędowy, spłaszczony, owalno-podłużny w zarysie, symetryczny, lekko zgrubiały pośrodku, o cienkich brzegach, z jedną, delikatną wiązką przewodzącą, sięgającą połowy odcinka między nasadą korzenia a wierzchołkiem. Rzęsy tego gatunku rosną na powierzchni wody, pojedynczo lub w parach. Są to organizmy proliferatyczne. Organizmy potomne powstają w 2 merystematycznych woreczkach umieszczonych brzusznie po każdej stronie członu pędowego (powstają w nich również kwiaty)Korzenie Kwiaty z uwagi na skuteczność rozmnażania wegetatywnego rośliny z tego gatunku rzadko kwitną. Kwiaty obupłciowe powstają pojedynczo w każdym z woreczków umieszczonych po bokach członu pędowego i otoczone są błoniastą pochwą. Kwiat zbudowany jest z jednokomorowej zalążni jednozalążkowej, zakończonej kubeczkowatym znamieniem, i dwóch dwukomorowych pręcików. Owoce owocem jest kulista i lekko spłaszczona, podobna do mieszka łagiewka, zawierająca podłużnie żeberkowane nasiono z wyraźnym wieczkiem (operculum).

Biologia i występowanie

Lemna minuta jest rośliną wodną, jednoroczną, unoszącą się na powierzchni wody lemnid. Kwitnie bardzo rzadko, od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Zasiedla słodkowodne stawy, bagna i spokojne strumienie, o wodzie mezotroficznej do eutroficznej, na wysokości od 0 do 2600 m n.p.m. W Polsce występuje w sztucznych, stosunkowo płytkich zbiornikach wodnych, obfitych w ryby, o wodzie czystej i eutroficznej, na stanowiskach słonecznych i zacienionych. Komórki roślin tego gatunku posiadają 36, 40 lub 42 chromosomów, tworzących odpowiednio 18, 20 lub 21 par homologicznych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-09-25 00:05:53]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=68257613. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • ogólne
    • roślina wodna
    • status gatunku we florze Polski
      • kenofit
  • cechy owoców
    • powierzchnia owocu
      • żeberkowana

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.