Zimokwiat wczesny Chimonanthus praecox

Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox (L.) Link) – gatunek rośliny z rodziny kielichowcowatych (Calycanthaceae Lindl.). Występuje naturalnie we wschodnich Chinach – w prowincjach Anhui, Fujian, Kuejczou, Henan, Hubei, Hunan, Jiangsu, Szantung, Shanxi, Syczuan, Junnan oraz Zhejiang. Ponadto jest uprawiany w wielu częściach świata.

Liście naprzeciwległe. Mają kształt od owalnego do eliptycznego lub podłużnie eliptycznego. Mierzą 5–29 cm długości oraz 2–12 cm szerokości. Są nagie. Blaszka liściowa jest o nasadzie od ostrokątnej do zaokrąglonej i długo spiczastym lub ogoniastym wierzchołku. Ogonek liściowy jest owłosiony i dorasta do 3–18 mm długości. Kwiaty obupłciowe, pojedyncze, rozwijają się w kątach pędów lub bezpośrednio na pniach i gałęziach (kaulifloria). Mają żółtawą barwę i 15–40 mm średnicy. Wydzielają zapach. Listków okwiatu jest 15–21, mają kształt od okrągłego do odwrotnie jajowatego, z wierzchołkiem od uciętego do zaokrąglonego, listki wewnętrzne są często z purpurowymi plamkami. Kwiaty mają 5–8 pręcików, często z owłosionymi nitkami u podstawy, oraz 2–15 prątniczków. Słupków jest 5–15, są owłosione u podstawy. Pokrój zrzucający liście lub częściowo zimozielony krzew lub małe drzewo. Dorasta do 3–13 m wysokości. Młode gałązki są owłosione i czworokątne w przekroju poprzecznym. Owoce niełupki o kształcie od elipsoidalnego do nerkowatego, osiągają 15–16,5 mm długości i 6 mm szerokości, są owłosione u podstawy, mają brązową barwę. Są zamknięte w dzbankowatym, zwężonym przy wierzchołku, mniej lub bardziej zdrewniałym dnie kwiatowym o długości 2–6 cm i szerokości 1–2,5 cm.

Biologia i występowanie


Rośnie w lasach. Występuje na wysokości od 500 do 1100 m n.p.m. Kwitnie od listopada do marca, natomiast owoce dojrzewają od kwietnia do listopada.


W medycynie tradycyjnej liście i korzenie tego gatunku są wykorzystywane w leczeniu reumatyzmu, krwotoków czy lumbago. Olej z nierozwiniętych kwiatów stosuje się w leczeniu depresji.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-01-04 11:07:29]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52181248. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Chimonanthus praecox (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 26 października 2016].
  • Chimonanthus praecox (L.) Link (ang.). The Plant List. [dostęp 26 października 2016].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-01].
ogólne drzewo
ogólne krzew
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki żółte
barwa kwiatów płatki purpurowe
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie naprzeciwległe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ogonek liściowy obecny
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców niełupki
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga owłosiona
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)
pora kwitnienia styczeń
pora kwitnienia luty
pora kwitnienia marzec
pora kwitnienia listopad
pora kwitnienia grudzień