Śnieżnik lśniący Chionodoxa luciliae

Śnieżnik lśniący (Chionodoxa luciliae Boiss.) – gatunek rośliny z rodziny szparagowatych. Rośliny te występują w warunkach naturalnych w Azji Mniejszej, w górskich rejonach Turcji, Krety i Cypru. Nazwa naukowa pochodzi od greckich słów: chion – śnieg i doxa – duma, sława. Uprawiana jest jako roślina ozdobna.

Liście 2-4 zielone, równowąskie, rynienkowate, o długości około 10 cm. Brzeg blaszki liściowej brązowawy. Po przekwitnięciu rośliny liście usychają i odpadają. Kwiaty szafirowe, gwiaździste, z białym środkiem. Dolna jasna część łatek o nieostrej granicy, białawoniebieska. Luźne grona z 1-2(4) kwiatami zwykle na wzniesionych szypułkach. Okwiat (16)20-27(30)mm długości. W uprawie znajdują się także odmiany o kwiatach w różowym odcieniu, żółtawobiałych, białych, fioletowoniebieskich, lilioworóżowych lub purpuroworóżowych. Płatki kwiatów odchylają się lekko do tyłu. Kwiaty rozwijają się przez kilka tygodni w marcu - kwietniu. Pokrój dorasta do 15-20cm wysokości, z czasem tworzy gęste kępy. Każda roślina wytwarza 2-3 bezlistne pędy kwiatostanowe, barwy brązowej. Owoce zielona torebka, z czasem zmieniająca barwę na brązową. Zawiera kilka niewielkich, okrągłych, prawie czarnych nasion, o średnicy 2-3 mm.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-04-07 00:37:48]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=56368267. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Chionodoxa (ang.). W: Index Nominum Genericorum (ING) [on-line]. [dostęp 2010-10-11].
  • Z. Mirek: Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin kwiatowych i paprotników Polski.. 2002.
  • T.G. Tutin: Flora Europaea. Volume 5. Alismataceae to Orchidaceae (Monocotyledones). 1980, s. 44.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-09-24].
  • H. Haeupler, T. Muer: Bildatlas der Farn- und Blütenpflanzen Deutshlands. 2000, s. 686.
  • B. Slavík, J. Štěpánková: Květena České Republiky 8. 2010, s. 625.
ogólne roślina ozdobna
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki fioletowe
barwa kwiatów płatki niebieskie
barwa kwiatów płatki żółte
barwa kwiatów płatki liliowe
barwa kwiatów płatki szafirowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
kształt blaszki liście wąskie i wydłużone
kształt blaszki liście równowąske
kolor owoców zielone
kolor owoców czarne
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców torebki
rodzaj owoców kuliste