Pierwiośnik górski Vitaliana primuliflora

Pierwiośnik górski (Vitaliana primuliflora Bertol.) – gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych. Rośnie dziko w górach Europy (Alpy, Apeniny, Pireneje. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Pokrój typowa roślina poduszkowa złożona z pojedynczych roślinek o różyczkach liściowych średnicy 1-2 cm. Poduszka wraz z kwiatami osiąga wysokość do 50 cm. Liście drobne, wąskolancetowate, miękkie, intensywnie zielone. Kwiaty żółte, rurkowate o średnicy ok. 1,5 cm, wystające ponad poduszkę złożoną z liści. Są duże w stosunku do niewielkich wymiarów różyczek liściowych, z których wyrastają. Kwitnie wiosną.

Szczególnie nadaje się do ogrodów skalnych, można go sadzić w szczelinach skalnych i na murkach. Może też być uprawiany jako roślina okrywowa oraz w pojemnikach na balkonach i tarasach. Najlepsza jest żwirowo-próchniczna ziemia. Wiosną i latem powinna być stale wilgotna, należy więc roślinę w razie potrzeby podlewać. Po przekwitnięciu, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku, gleba może być bardziej sucha. Stanowisko powinno być słoneczne, gdyż w zacienionych miejscach roślina słabo kwitnie i nie tworzy tak zwartych poduszek. W zimie nie przemarza. Należy natomiast zadbać, by w tym okresie ziemia nie była podmokła, nadmiar wilgoci bowiem w zimie może spowodować obumarcie rośliny. Rozmnaża się głównie przez podział (po przekwitnięciu).

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-10-17 00:23:05]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=64789491. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.