Kuflik cytrynowy Callistemon citrinus

Kuflik cytrynowy (Melaleuca citrina) – gatunek rośliny należący do rodziny mirtowatych. Pochodzi ze wschodniej Australii. Strefy mrozoodporności: 8-11.

Pokrój krzew lub niewielkie drzewo o wysokości do 12 m, gałęzie często przewieszone. Liście naprzemianległe, bardzo wąskie i sztywne, do 10 cm długości, po roztarciu pachnące cytryną. Kwiaty jaskrawoczerwone, zebrane na końcach pędów w kwiatostany o długości do 10 cm, przypominające szczotkę do mycia butelek, stąd nazwy zwyczajowe typu "bottle brush". Bardzo liczne pręciki z długimi, czerwonymi nitkami pręcikowymi i żółtymi pylnikami. Owoc urnowate, zdrewniałe, do 1 cm wielkości.

Biologia i występowanie

Kuflik cytrynowy jest pirofitem. Naturalnym środowiskiem jest tzw. scrub, na który składają się głównie suche zarośla, cyklicznie niszczone przez pożary. Ponieważ liście kuflika zawierają wiele olejków eterycznych, palą się wybuchowo, pochłaniając tlen. W rezultacie gałęzie wychodzą z pożaru niemal nieuszkodzone, a młode siewki mają po pożarze buszu mniejszą konkurencję.

Wykorzystywana jako roślina ozdobna, także doniczkowa. Nadaje się do nasadzeń na wybrzeżu, odmiana karłowata "Little John" wykorzystywana na żywoploty.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-01-02 00:06:07]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=65749135. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)