Pinguicula leptoceras Pinguicula leptoceras

Pinguicula leptoceras – gatunek rośliny należący do rodziny pływaczowatych. Występuje endemicznie w Alpach.

Pokrój roślina o wysokości od 4 do 10 cm. Liście skupione w gęstą rozetę. Bezogonkowe, odziomkowe, o długości 2–3,3 cm, owalne lub podługowate, z wywiniętym brzegiem. Do lepkiej powierzchni liścia przyklejają się owady, które są trawione. Z centrum rozety wyrasta smukły pęd z pojedynczym kwiatem. Kwiaty kielich kwiatu ma ok. 5 mm długości, jest nieregularnie dwułatkowy; korona ma długość od 2 do 3 cm, jest koloru lila z białymi plamami w gardzieli i posiada wygiętą w tył ostrogę. Warga górna jest dwułatkowa, dolna – trójłatkowa, z łatkami zaokrąglonymi i lekko zachodzącymi na siebie. Owoce jajowata torebka, nieznacznie wystająca poza kielich.

Biologia i występowanie

Jest to trawiąca owady bylina. Rośnie w miejscach wilgotnych, na źródliskach, torfowiskach i łąkach wilgotnych, przeważnie na podłożu krzemianowym. Występuje na wysokościach od 500 do 2500 m n.p.m.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-07 02:41:30]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62545580. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Pinguicula leptoceras, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online]  (ang.).
  • Pinguicula leptoceras Rchb.. W: The Plant List (2013). Version 1.1. [on-line]. [dostęp 2015-01-05].
  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2015-01-05]  (ang.).
  • Maria Teresa, Della Beffa: Podręczny Leksykon Przyrodniczy: Rośliny górskie. Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media, s. 175.
  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • do kostki (0 < x < 15 cm)