Pistacja terpentynowa Pistacia terebinthus

Pistacja terpentynowa (Pistacia terebinthus L.), nazywana także terebintem, terebintowym lub terpenowym drzewem – gatunek drzewa z rejonu Morza Śródziemnego.

Krzew lub nieduże drzewo o wysokości do 8 m. Liście są pierzasto złożone z 5-13 całobrzegich, lancetowatych listków i wydzielają charakterystyczny aromat. Roślina dwupienna. Kwiaty niepozorne, drobne, z 4-5-płatkowym okwiatem. Kwiaty męskie mają 3-5 pręcików, kwiaty żeńskie 1 słupek z 3 znamionami. Są czerwono-purpurowe i pojawiają się od marca do kwietnia. Owocem jest kulisty, drobny, brązowy pestkowiec.

Drewno terebintu jest ciężkie i twarde (używa się go do produkcji eleganckich mebli). Jest źródłem galasów zawierających garbniki używane do wyprawiania delikatnych skór, a także do barwienia jedwabiu. Poprzez nacięcie kory terebintu uzyskuje się żywicę służącą do wyrobu terpentyny (zwanej chios, scio lub terpentyną cypryjską). W Grecji i Turcji nasion terebintu używa się jako cennej przyprawy. Owoce są jadalne, wykorzystuje się je w cukiernictwie.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:22:00]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72986045. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.