Polygonum equisetiforme Sm. – gatunek rośliny z rodziny rdestowatych (Polygonaceae Juss.). Występuje naturalnie w basenie Morza Śródziemnego, na Wyżynie Irańskiej oraz Nizinie Turańskiej. Epitet gatunkowy equisetiforme pochodzi z łaciny i oznacza „przypominający skrzyp”.
Rośnie naturalnie w basenie Morza Śródziemnego, na Wyżynie Irańskiej oraz Nizinie Turańskiej. Występuje między innymi w północno-zachodniej części Afryki Północnej, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech (tylko na Sycylii i w Apulii), Grecji, Bułgarii, Turcji oraz Izraelu. Na Cyprze ma status gatunku autochtonicznego i jest spotykany na całej wyspie. Rośnie na nieużytkach, przy drogach i polach uprawnych oraz na terenach skalistych. Występuje na wysokości do 600 m n.p.m. Kwitnie od lipca do października (według innych źródeł kwitnienie rozpoczyna się już w kwietniu). Rośnie od 9 do 10 strefy mrozoodporności. Preferuje stanowiska w pełnym nasłonecznieniu, źle znosi cień.
Roślina jest używana jako przyprawa do herbaty. Roślina zawiera kwas szczawiowy, który nie jest substancją toksyczną, jednak może prowadzić do niedoboru minerałów u organizmie.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-05-07 00:15:47]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=70288993. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.