Polygonum maritimum L. – gatunek rośliny z rodziny rdestowatych (Polygonaceae Juss.). Występuje naturalnie w Europie Zachodniej i Południowej, Afryce Północnej i Południowej oraz w południowej części Ameryki Południowej.
Rośnie naturalnie w Europie Zachodniej i Południowej, Afryce Północnej i Południowej oraz w południowej części Ameryki Południowej. Generalnie jest spotykany na całym obszarze basenu Morza Śródziemnego. W Europie występuje w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Francji, Hiszpanii (w tym na Wyspach Kanaryjskich), Portugalii, Włoszech, kraja byłej Jugosławii, Grecji, Turcji, Bułgarii, Rumunii oraz na Krymie. W Afryce został zaobserwowany w Maroku, Algierii, Tunezji, Libii, Egipcie oraz Południowej Afryce. W Ameryce Południowej rośnie w Chile i Argentynie. We Francji został zarejestrowany w departamentach Manche, Côtes-d’Armor, Finistère, Morbihan, Loara Atlantycka, Wandea, Charente-Maritime, Żyronda, Landy, Pireneje Atlantyckie, Pireneje Wschodnie, Aude, Hérault, Gard, Delta Rodanu, Var, Korsyka Południowa oraz Górna Korsyka, z kolei występowanie w Ille-et-Vilaine i Calvados wymaga potwierdzenia, natomiast w departamencie Alpy Nadmorskie wyginął. We Włoszech rośnie w takich regionach jak Abruzja, Apulia, Basilicata, Friuli-Wenecja Julijska, Kalabria, Kampania, Lacjum, Liguria, Marche, Sardynia, Sycylia, Toskania i Wenecja Euganejska. Na Malcie posiada status gatunku autochtonicznego, jednak jest tam rzadko spotykany. W Izraelu spotykany jest wyłącznie w wąskim pasie wybrzeża Morza Śródziemnego. Na Cyprze posiada status gatunku autochtonicznego i występuje głównie w zachodniej części wyspy. Rośnie na wydmach oraz piaszczystych lub żwirowych plażach. Występuje na wysokości do 160 m n.p.m. Preferuje stanowiska w pełnym nasłonecznieniu. Najlepiej rośnie na zasadowym podłożu. Występuje od 8 do 10 strefy mrozoodporności. Kwitnie od marca do sierpnia.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:32:48]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987616. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.