Grusza drobnoowocowa Pyrus calleryana

Grusza drobnoowocowa (Pyrus calleryana Desc.) – gatunek roślin z rodziny różowatych. Pochodzi z południowo-wschodnich Chin, Korei i Japonii. Jeden z gatunków wyjściowych w hodowli grusz wschodnich (azjatyckich).

Pokrój drzewo o stożkowatej koronie osiąga 15 do 20 m wysokości (w Polsce do 12 m). Łodyga pędy są nagie, najczęściej z cierniami. Liście są małe 4-7 cm, owalne i karbowano–piłkowane, ciemnozielone w lecie i silnie przebarwiające się jesienią. Kwiaty drobne do 3 cm średnicy, białe, o charakterystycznym słodkawym aromacie. Owoce drobne o średnicy około 1 cm, kulisto-stożkowate, brązowe, z kielichem odpadającym, twarde, mięknące po przymrozkach, prawie niejadalne.

Gatunek bardzo plenny odporny na zarazę ogniową i mszyce. Używa się go w hodowli ze względu na przekazywanie genów odporności. Gatunek popularny jako drzewo ozdobne a także stosowany jako podkładki pod odmiany szlachetne. Najbardziej znaną odmianą ozdobną jest ‘Bradford’ o regularnym kształcie, pięknych ciemnoczerwonych liściach jesienią i pędach pozbawionych cierni. W niektórych krajach (południowe stany USA) często jest sadzona wzdłuż dróg ze względu na walory ozdobne oraz dużą tolerancję na zanieczyszczenia oraz niesprzyjający odczyn gleby.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-28 04:46:33]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62819492. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-01-25]  (ang.).
  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.