Jaskier trawiasty Ranunculus gramineus

Jaskier trawiasty (Ranunculus gramineus L.) – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje naturalnie w południowo-zachodniej części Europy.

Pokrój bylina o nagich pędach. Pokrój ma wyprostowany, jest prosty, nieco rozgałęziony. Dorasta do 10–40 cm wysokości. Liście liście odziomkowe są ciemnosiwe i podobne do liści traw – mają kształt od równowąskiego do lancetowatego, są całobrzegie. Użyłkowanie jest równoległe. Mierzą 10–20 cm długości. Rośliny mają też od jednego do trzech mniejszych liści łodygowych. Kwiaty są zebrane po kilka w kwiatostanach. Osadzone na długich szypułkach. Dorastają do 18–30 mm średnicy. Mają 5 nagich, wąsko owalnych i zielonkawych działek kielicha, często na brzegach zabarwionych na żółto. Płatków jest 5 jajowato trójkątnych, o złotożółtej barwie. Dno kwiatowe jest nagie. Słupek ma znamię jajowate, jest bezwłosy, opuchnięty, pomarszczony, z krótkim, lekko wygiętym dziobem. Owoce nagie niełupki, zawierające jedno nasiono.

Biologia i występowanie

Rośnie naturalnie w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii oraz Włoszech (łącznie z Sardynią). Według niektórych źródeł występuje również w Afryce Północnej (w Maroku i Algierii). We Francji rośnie w jej południowej, zachodniej oraz środkowej części – jego północny zasięg sięga aż po departament Orne oraz okolice Paryża. We Włoszech występuje w regionach Piemont, Liguria, Toskania, Marche, Umbria, Lacjum, Abruzja, Kampania oraz Sardynia. Rośnie na obszarze górskim na suchych łąkach. Występuje na wysokości do 2100 m n.p.m. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Preferuje stanowiska w pełnym nasłonecznieniu. Dobrze rośnie na żyznym, wapiennym i dobrze przepuszczalnym podłożu. Lubi gleby o odczynie zasadowym.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:57:39]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987537. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • kwiecień
   • maj
   • czerwiec

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.