Ranunculus ololeucos Ranunculus ololeucos

Ranunculus ololeucos J.Lloyd – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje naturalnie w Europie Zachodniej i Północnej.

Pokrój roślina jednoroczna o zwykle owłosionych pędach. Dorasta do 20–50 cm wysokości. Liście liście zanurzone są porozcinane w paski, natomiast te na powierzchni wody mają nerkowaty kształt. Są potrójnie klapowane. Brzegi są karbowane. Osadzone są na ogonkach liściowych dłuższych niż same liście. Mają przylistki. Kwiaty mają białą barwę. Płatki mają owalnie podłużny kształt. Dorastają do 6 mm długości i są dwa razy dłuższe niż działki kielicha. Owoce nagie niełupki o długości 1–2 mm. Tworzą owoc zbiorowy – wieloniełupkę o jajowatym lub kulistym kształcie i dorastającą do 3–7 mm długości.

Biologia i występowanie

Rośnie naturalnie we Francji, Belgii, Holandii, północnej części Niemiec, w Danii, Szwecji, zachodniej części Hiszpanii oraz we Włoszech. We Francji został zaobserwowany w departamentach Allier, Aveyron, Cantal, Charente-Maritime, Cher, Corrèze, Côtes-d’Armor, Creuse, Żyronda, Ille-et-Vilaine, Indre i Loara, Landy, Loir-et-Cher, Loara Atlantycka, Loiret, Maine i Loara, Manche, Mayenne, Morbihan, Nièvre, Orne, Pireneje Atlantyckie, Pireneje Wschodnie, Saona i Loara, Sekwana i Marna, Yvelines, Deux-Sèvres, Vienne, Haute-Vienne oraz Essonne. Prawdopodobnie gatunek ten występuje również w departamentach Finistère, Gers, Oise i Wandea, natomiast wyginął w Charente oraz Sarthe. Rośnie w stawach i rowach. Kwitnie od maja do lipca. Preferuje stanowiska w pełnym nasłonecznieniu. Dobrze rośnie na glebach o lekko kwaśnym odczynie. Roślina jest owadopylna. Nasiona rozprzestrzeniają się hydrochorycznie.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-04-16 09:52:13]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=66897236. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • maj
   • czerwiec
   • lipiec