Reichardia tingitana Reichardia tingitana

Reichardia tingitana – gatunek roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae). Występuje naturalnie w basenie Morza Śródziemnego, w Azji Zachodniej, w Afganistanie oraz Pakistanie. Został także zawleczony do Australii.

Roślina jednoroczna o wysokości 4–35 cm. Posiada nagie pędy. Liście mają ząbkowane brzegi. Kwiaty żółte od marca do maja. Owocami są niełupki o długości 1,5–2,5 mm.

Biologia i występowanie

Gatunek rodzimy dla Hiszpanii. Rozprzestrzenił się naturalnie w basenie Morza Śródziemnego oraz w Azji Zachodniej. Występuje na hiszpańskich Balearach oraz Wyspach Kanaryjskich, włoskiej Sycylii, w Grecji (także na Krecie i Wyspach Egejskich), Turcji, na Cyprze, w Syrii, Libanie, Izraelu, Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Egipcie (także na półwyspie Synaj), Libii, Tunezji, Algierii, Maroku, Iraku, Iranie, Afganistanie, Pakistanie oraz Indiach (w stanie Pendżab). Został także zawleczony na kontynentalną część Włoch oraz do Australii (stany Australia Zachodnia, Australia Południowa, Wiktoria i Nowa Południowa Walia). Roślina efemeryczna. Naturalnym habitatem są krzewiaste stepy i pustynie.

Roślina ta nigdzie nie jest w Biblii wymieniona z nazwy, ale M. Zohary, znawca roślin biblijnych uważa, że wchodziła w skład gorzkich ziół, jakie Żydzi spożywali na pustyni podczas Paschy. Cytowana jest w kilku miejscach Biblii jako „gorzkie zioła”: (Wj 12,8, Lb 9,11, Lm 3,15.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 01:01:51]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72979236. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.


 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.