Sumak garbarski Rhus coriaria

Sumak garbarski (Rhus coriaria L.) – gatunek krzewu z rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae). Występuje w krajach obszaru śródziemnomorskiego oraz w Azji Południowo-Zachodniej.

Pokrój krzew dorastający do 3 m wysokości. Liście nieparzystopierzaste, złożone z 9-15 listków. Kwiaty zielonawożółte, zebrane są w długą i gęstą wiechę. Okres kwitnienia czerwiec – lipiec. Owoc owłosiony pestkowiec koloru brązowoczerwonego.

Roślina przyprawowa. Przyprawę stanowią suszone i zmielone owoce. Używane są w kuchni kaukaskiej i azjatyckiej. Dodaje się je do tłustych potraw. Smak owoców kwaśny, niekiedy używany jako namiastka cytryny Liście i gałęzie zawierają do 21% garbników. Są używane w garbarstwie oraz w farbiarstwie do barwienia na czarno. Liści używa się do aromatyzowania niektórych gatunków tytoniu.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-01-02 00:32:02]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=65798982. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.