Ribes sardoum Ribes sardoum

Ribes sardoum Martelli – gatunek rośliny z rodziny agrestowatych (Grossulariaceae DC.). Występuje endemicznie na włoskiej wyspie Sardynii. Gatunek ten prawdopodobnie pierwotnie był rozmieszczony w strefie borealnej i przeniósł się w cieplejsze rejony, gdy zmienił się klimat. Obecnie uznaje się tę roślinę za gatunek reliktowy, ponieważ nie występuje już nigdzie indziej. Jego najbliżsi krewni występują w Chinach, Japonii i Ameryce Północnej.

Pokrój niewielki krzew liściasty dorastający do 0,5–1,8 m wysokości. Młode p edy mają czerwonawą barwę. Gałęzie są krótkie, starsze są szarawe i kręte. Liście małe, klapowane. Mierzą 12–20 mm długości i 15–22 mm szerokości. Liść na brzegu jest ząbkowany. Pokryte są żółtymi gruczołami, bardziej obficie na spodniej stronie. Kwiaty obupłciowe, zebrane w baldachogronach. Rozwijają się w kątach pędów. Owoce pojedyncze nagie jagody o prawie kulistym kształcie. Mierzą 7 mm długości i 8 mm szerokości. Mają ciemnoczerwoną barwę. W smaku są kwaśne.

Biologia i występowanie

R. sardoum znany jest tylko z jednej subpopulacji. Została ona zarejestrowana na Sardynii, w środkowo-wschodniej części wyspy, w prowincji Nuoro, w okolicach miasta Oliena, około 10 km za południowy wschód od Nuoro. Jest to klasyczne miejsce występowania gatunku (locus classicus). Występuje w małej dolinie z ekspozycją na południe. Zasie występowania wynosi zaledwie 1 km². Rośnie na wapiennym podłożu. Ma bardzo niską płodność ze względu na wczesne zrzucenie zalążni. Kwitnie od Kwietnia do czerwca, natomiast owoce pojawiają się od lipca do września. Preferuje świeże i wilgotne podłoże. Występuje na wysokości od 1000 do 1300 m n.p.m. Rośnie w 9. strefie mrozoodporności.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-04-16 09:55:07]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=66898342. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • kwiecień
   • maj
   • czerwiec