Krwiściąg ciernisty Sarcopoterium spinosum

Krwiściąg ciernisty (Sarcopoterium spinosum (L.) Spach) – gatunek rośliny należący do rodziny różowatych. Występuje w stanie dzikim w obszarze śródziemnomorskim (Hiszpania, Włochy, Grecja, Turcja, Jordania i Izrael). Ciekawostką jest, że jako gatunek zawleczony rośnie dziko również w Sztokholmie w Szwecji, w oderwaniu od głównego obszaru występowania.

Pokrój bardzo gęsty i silnie rozgałęziony podkrzew o wysokości do 60 cm. Pędy wełnisto owłosione i wyposażone w widlasto rozgałęzione, proste kolce. Na głównych pędach są one liczne, na pędach bocznych mniej liczne. Liście nieparzysto- pierzaste, złożone z 9-15 jajowatych, owłosionych listków. Kwiaty drobne, zielone, zebrane w kuliste lub podłużne główki. Kwiaty jednopłciowe: w dolnej części główki kwiaty męskie, w górnej części kwiaty żeńskie. Kielich kwiatów żeńskich ma wygląd małego kubka i zrosłe działki, które podczas dojrzewania owocu zmieniają barwę na czerwoną, a później rdzawobrązową (koloru wypalonego glinianego garnka). Owoce dwunasienne, soczyste o kształcie i kolorze podobnym do glinianego garnka z uszami.

Biologia i występowanie

Bylina, chamefit o wyglądzie i pokroju zróżnicowanym, bardzo uzależnionym od warunków siedliskowych. Na suchych siedliskach jego drobne liście szybko opadają a pędy drewnieją, na siedliskach wilgotnych rozrasta się silnie, a jego pędy są niezdrewniałe i mają zielone kolce. Kwitnie od marca do kwietnia. Rośnie na stepach, półpustyniach, pustyniach i w górach, w zbiorowiskach roślinnych typu garig i frygana. Liście są okresowe, rosną w czasie zimy i wiosny, latem są zrzucane. Mogą być zrzucane również w zimie podczas ekstremalnej suszy. Krwiściąg ciernisty jest dość rozpowszechniony na obszarze swojego występowania i ma skłonność do dominowania krajobrazu. Dzieje się tak zapewne dlatego, że inne gatunki roślin są systematycznie obgryzane przez stada owiec i kóz, podczas gdy krwiściąg ciernisty jest przez te zwierzęta omijany.

W czasach biblijnych cierniste krzewy wraz z kamieniami były używane do ogradzania pól, winnic i gajów oliwnych, a także tworzenia zagrody dla stad kóz i owiec. Ponieważ kozy z łatwością wspinały się na mury, kładziono na nie wiązki splątanych ciernistych krzewów. Splątane z sobą i przyciśnięte kamieniami były odporne również na wiatr. Pędy tej rośliny powszechnie używane były jako materiał opałowy. Sprężyste i silnie rozgałęzione pędy wykorzystywano w ładowniach statków rzymskich do zabezpieczenia amfor przed rozbiciem podczas transportu. Pędów używano jako filtrów w pompach zęzowych na dawnych statkach na Morzu Śródziemnym.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-06-06 00:22:04]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=63576668. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • Flowers in Israel. [dostęp 2015-01-03].
 • Discover Life Maps. [dostęp 2015-01-03].
 • Sarcopoterium spinosum. [dostęp 2015-01-03].
 • The Plant List. Sarcopoterium. [dostęp 2015-01-03].
 • Zofia Włodarczyk: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.
 • The Plant List. [dostęp 2015-01-03].
 • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-01-23]  (ang.).
 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • marzec
   • kwiecień